چرا عسل تقلبی نخوریم؟

عسل تقلبی خوراکی زیان باری است که به طور گسترده در بازار های ایران و حتی جهان نیز به فروش می رسد. اما این عسل نه تنها خاصیتی برای بدن انسان به همراه ندارد بلکه موجب آسیب های جدی نیز می گردد لذا دانستن خصوصیات و مشخصه های این خوراکی تقلبی بسیار حائز اهمیت است.

عسل تقلبی

عسلی که طبیعی و اصل نباشد بدترین نوع خوراکی است که می توانید وارد بدن خود سازید اما این عسل تقلبی چیست و چگونه ساخته می شود؟ و چرا افراد سود جو اقدام به ساخت عسل تقلبی می کنند؟ این ها سوالاتی است که ممکن است در ذهن بسیاری از مخاطبان این مقاله نقش ببندد به همین جهت قصد داریم تا به تمامی سوالات شما در این مقاله پاسخ دهیم..

عسل تقلبی و نحوه ساخت آن

عسل مصنوعی مایعی است که به روش های شیمیایی تولید می شود و ارتباطی با عسل تولید شده توسط زنبور ندارد. عسل مصنوعی به دو روش زیر تولید می شود:

در روش اول، زنبور فرآیند تولید عسل را در پیش می گیرد اما نکته اصلی در تغذیه زنبور عسل است؛ در این روش برای تولید عسل تقلبی، تغذیه زنبور عسل را تغییر می دهند و به جای شهد گل و تغذیه طبیعی، مواد غذایی مصنوعی به زنبور خورانده خواهدشد. این عسل شاید به ظاهر عسل طبیعی باشد چرا که فرآیند تولید آن بر عهده زنبور است ولی بهتر است که خود را گول نزنید چرا که شما در واقع شهدی را مصرف می کنید که زنبور عسل از آن تغذیه نموده و آن شهد چیزی نیست جز مواد غذایی غیر طبیعی... 

تولید عسل تقلبی

در روش دوم، کار کمی ساده تر است چرا که زنبور تقریبا از نیمه های راه در تولید عسل مصنوعی نقشی ندارد. این روش را شاید بتوان ظلمی در حق زنبور های عسل دانست چرا که زنبوردار با ترکیب کردن مقداری عسل طبیعی با مواد شیرین دیگر همچون شیره انگور، شیره خرما، شیره کشمش، توت و یا ترکیبی از مواد گلوکزی مثل آب و قند، قند و آب‌میوه‌ها، عسلک و ...تمام زحمات این حشره کوچک را به باد می دهد و مرغوبیت عسل طبیعی را از بین می برد.

چرا عسل تقلبی تولید می‌شود؟

خداوند قرآن کریم و عسل را شفابخش نامیده اند و در آیه 57 سوره یونس می‌فرمایند:‌ «یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءتْکُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَشِفَاء لِّمَا فِی الصُّدُورِ وَهُدًی وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ»

 ای مردم به یقین برای شما از جانب پروردگارتان اندرزی و درمانی برای آنچه در سینه‏هاست و رهنمود و رحمتی برای مؤمنان آمده است.

اما چرا برخی افراد در این درمان گر طبیعی خداوند دست درازی می کنند و موجبات تولید عسل تقلبی را فراهم می آورند؟

بی شک تنها دلیل ساخت این عسل ها را می توان تاثیر مستقیم بر روی قیمت آن بیان نمود. این جمله (هر ارزانی بی حکمت نیست) در خصوص عسل کاملا صدق می کند چرا که عسل های تقلبی همواره قیمت پایین تری نسبت به عسل طبیعی و اصل دارند لذا برخی از شیادان بدون در نظر گرفتن سلامت افراد جامعه، با تولید و عرضه عسل تقلبی به بازار، به سود های کلان دست می یابند.

عسل تقلبی چه خصوصیاتی دارد؟

خصوصیات عسل تقلبی

برای شناخت عسل تقلبی راه های مختلفی دارد که همه افراد بایستی بر آن واقف باشند.

 به همین منظور نکات کلی در رابطه با نحوه تشخیص عسل تقلبی را در این بخش برای شما شرح می دهیم تا با داشتن این اطلاعات دیگر در دام شیادان عسل تقلبی گرفتار نشوید.

-عسل تقلبی به راحتی در آب حل می شود بنابراین اگر عسلی را در یک لیوان آب ریختید و پیش از اینکه ته نشین شود در آب حل شد، بدانید این عسل همان عسل تقلبی است که گفتیم.

-ظرف حاوی عسل را برگردانید، اگر حباب های درون ظرف به سرعت بالا و پایین رفتند عسلی که در دست دارید تقلبی است.

-راه دیگر تشخیص عسل تقلبی تشخیص میزان چسبندگی این ماده است. عسل مصنوعی روان تر است و می توانید این خصوصیت را به کمک یک قاشق تست کنید. اگر عسل به سرعت از قاشق سرازیر شد عسل شما تقلبی است. 

البته برخی از عسل های طبیعی بسته به منطقه ای که درآن تولید می شوند، غلظت های متفاوتی دارند و این معیار به تنهایی الزامی برای تقلبی بودن عسل نخواهد بود.

  • عسل همانند چیزی که در تصور ماست بایستی طعم شیرین مطلوب و بوی خوش آیندی داشته باشد این درحالی است که عسل های تقلبی نه تنها بوی خوبی ندارند بلکه طعم شیرینی آن ها بسیار زننده و شبیه به آب شکر است تا عسل طبیعی...

عسل تقلبی

سخن آخر:

وَأَوْحَی رَبُّکَ إِلَی النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا یَعْرِشُونَ. ثُمَّ کُلِی مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلًا یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لآیَةً لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ 

و خداوند به زنبور[ان] عسل وحی کرد که در کوه ها  و درختان و بلندی ها منزل گیرید. سپس از همه میوه‏ها بخورید و راه های پروردگارت را فرمانبردارانه بپویید [آنگاه] از درون [شکم] آن شهدی که به رنگ های گوناگون است بیرون می‏آید در آن برای مردم درمانی است. راستی در این [زندگی زنبوران] برای مردمی که تفکر می‏کنند نشانه [قدرت الهی] است؛ 

عسل طبیعی خواص درمان کنندگی بسیاری دارد که حتی خداوند متعال نیزدر قرآن بر این امر تاکید داشته اند. این مقاله به این منظور جمع آوری شد تا شما با تشخیص عسل تقلبی از خریدن این ماده غذایی زیان بار پرهیز نموده و با اطلاعات کامل اقدام به خرید عسل طبیعی نمایید.